Logo

Vy a Vaše zdravíJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

+420 595 633 342
+420 595 633 344

O nás

Nechte si bezplatně vyšetřit zrak. Zelený zákal Vás o něj může připravit!

3.3.2016

I v letošním roce uspořádá Oční centrum AGEL v Ostravě k příležitosti Světového dne zeleného zákalu (glaukomu) osvětovou preventivní akci. Ta se uskuteční v pondělí 7. března od 10.00 do 14.00 hodin v prostorách LÉKÁRNY AGEL v areálu Vítkovické nemocnice. Příchozí si budou moci nechat bezplatně změřit nitrooční tlak, který je hlavní příčinou vzniku zeleného zákalu.

„Většina lidí nemá šanci glaukom rozpoznat, protože v počátcích je zcela bez příznaků. Signalizací onemocnění může být zvýšený nitrooční tlak,“ vysvětluje MUDr. Jiří Kunc z Očního centra AGEL s tím, že abnormální hodnoty očního tlaku je možno odhalit vyšetřením na bezkontaktním tonometru, které je rychlé a bezbolestné. Výsledek měření je lékaři k dispozici ihned. „Toto jednoduché vyšetření budou moci zájemci podstoupit na chystané osvětové akci. Za krátký okamžik se tak dozvědí, zda u nich riziko onemocnění hrozí,“ doplnil oftalmolog. V případě podezření na onemocnění zdravotníci lidem ihned poradí, jak dále postupovat.

Při glaukomu dochází k nerovnováze mezi tvorbou a odtokem nitrooční tekutiny odvodnými kanálky v oku, čímž dochází k útlaku zrakového nervu, jehož vlákna pomalu odumírají a nemocný tak pomalu přichází o zrak. Zelený zákal nelze zcela vyléčit, jeho finální stadia přitom vedou až ke slepotě. Právě proto věnují lékaři glaukomu takovou pozornost a apelují na veřejnost, aby nepodceňovala pravidelná preventivní vyšetření u očního lékaře.

Světový týden glaukomu pořádá každoročně Světová asociace glaukomu a Česká glaukomová společnost. Akce má upozornit na nebezpečí vzniku zeleného zákalu. Počty lidí s glaukomem totiž podle statistiků rostou. Před deseti lety se s ním v Česku léčilo 195 tisíc lidí, před pěti lety to bylo už 277 tisíc, do čtyř let se přitom očekává nárůst na 299 tisíc pacientů.

zpět na novinky