Logo

Vy a Vaše zdravíJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

595 633 342 (vč. záznamníku)
595 633 344

O nás

Oční lékařka varuje: Léto je pro oči nejnáročnějším obdobím v roce

19.7.2018

Letní měsíce jsou pro většinu lidí synonymem odpočinku, dovolených a zábavy. Pro naše oči je však léto naopak obdobím plným nejnebezpečnějších nástrah v podobě slunce, klimatizace i špinavé vody. Příjemný letní den tak často může končit návštěvou lékaře. Nejčastějšími obtížemi očí je přitom zánět spojivky, rohovky, spálená víčka nebo dokonce i nevratné poškození sítnice s trvalým oslabením zraku.

Jednoznačně nejnebezpečnější je pro naše oči přímé sluneční záření. Při přímém pohledu do slunce bez ochranných pomůcek může totiž dojít k nevratnému poškození sítnice a tím oslabení zraku natrvalo. Lidé by proto vždy měli používat sluneční brýle s kvalitním UV filtrem. Obzvláště důležitá je přitom ochrana u dětí, které jsou rizikem poškození zraku ohroženy více, než dospělí.

Dalším problémem pro oči pak může být vítr či klimatizace, kterou dnes běžně používáme v autech, kancelářích a mnohdy i domácnostech. „Klimatizace může vyvolat nebo zhoršovat syndrom suchého oka, u citlivých očí může vyvolat zarudnutí i slzení,“ varuje MUDr. Jana Juhászová, primářka Očního centra AGEL v Ostravě s tím, že mírnit tyto negativní dopady klimatizace lze například pomocí umělých slz, které oko zvlhčují a zklidňují.

Velké riziko ale číhá i ve vodě, a to dokonce i v té, kterou považujeme za maximálně čistou – na bazénech či v aquaparcích. „Pokud se koupeme ve vodách obsahujících chlór, může dojít k podráždění očí. Při koupání v přírodních vodách je zde zase riziko vzniku zánětu povrchu oka, spojivky a v horším případě i rohovky, a to vlivem sinic. Tento alergický zánět se projevuje svěděním a pálením očí, někdy i zarudnutím očí se zvýšenou sekrecí. Přírodní koupaliště mohou ale obsahovat i prvoka akantamébu, který může být příčinou hlubokého zánětu rohovky a těžké ztráty vidění,“ varuje MUDr. Jana Juhászová s tím, že největší riziko této infekce přitom hrozí u nositelů kontaktních čoček.

Při zasažení očí znečištěnou vodou je vhodné co nejdříve oči vypláchnout čistou vodou, použít dezinfekční oční kapky a navštívit očního lékaře. V případě nositelů kontaktních čoček je nutné čočky vyjmout a očistit je samostatně vhodným roztokem a minimálně do vyšetření oftalmologem nenosit.

V neposlední řadě bychom pak na své oči měli dávat pozor při letních grilovacích oslavách a u táboráku. Při manipulaci s otevřeným ohněm je zde vždy riziko poškození očních víček, spojivky a rohovky například rozžhaveným uhlíkem, k čemuž ale naštěstí v praxi dochází jen zcela výjimečně.

 

 

zpět na novinky