Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

O nás

Primářka Očního centra AGEL MUDr. Jana Juhászová radí, jak si ochraňovat zrak v létě

9.7.2019

Letní měsíce jsou pro většinu lidí synonymem odpočinku, dovolených a zábavy. Pro naše oči je však léto naopak obdobím plným nejnebezpečnějších nástrah v podobě slunce, klimatizace i špinavé vody. Příjemný letní den tak často může končit návštěvou lékaře. Nejčastějšími obtížemi očí jsou přitom záněty spojivky, rohovky, spálená víčka nebo dokonce i nevratné poškození sítnice s trvalým oslabením zraku. Primářka ostravského Očního centra AGEL MUDr. Jana Juhászová v rozhovoru poradí, jak o tento důležitý smyslový orgán v létě pečovat.

Jak mohou sluneční paprsky poškodit náš zrak?

Jednoznačně nejnebezpečnější je pro naše oči přímé sluneční záření. Při přímém pohledu do slunce bez ochranných pomůcek může totiž dojít k nevratnému poškození sítnice a tím oslabení zraku natrvalo. Lidé by proto vždy měli používat sluneční brýle s kvalitním UV filtrem. Obzvláště důležitá je přitom ochrana u dětí, které jsou rizikem poškození zraku ohroženy více než dospělí.

Vyžadují v létě oči speciální péči?

Vhodné je používání umělých slz bez konzervačních látek k zvlhčení povrchu oka, zejména u lidí pracujících v klimatizovaných místnostech, s umělým osvětlením a v prostředí se suchým vzduchem. Velmi přínosné je používání slunečních brýlí, které plní funkci nejen ochrannou, např. snížení oslnění, ochrana sítnice před účinky slunečního záření, ale i estetickou.

Proč si na léto koupit kvalitní sluneční brýle a ne ty ze stánku?

Brýle zakoupené v očních optikách mají řadu výhod oproti brýlím ze stánků. Mají 100% UV ochranu a jsou vyrobeny z kvalitnějších materiálů. Rovněž jsou odolnější vůči vyšším teplotám a šetrnější k pokožce. Některé mohou být polarizační nebo mohou mít antireflexní úpravu z přední i zadní plochy brýlových čoček. Tím se eliminuje odražené množství světla, které vstupuje do očí, a oči jsou tak více chráněny.

Hrozí nějaké oční problémy při koupání?

I ve vodě číhá velké riziko, a to dokonce i v té, kterou považujeme za maximálně čistou – na bazénech či v aquaparcích. Pokud se koupeme ve vodách obsahujících chlór, může dojít k podráždění očí. Při koupání v přírodních vodách je zde zase riziko vzniku zánětu povrchu oka, spojivky a v horším případě i rohovky, a to vlivem sinic. Tento alergický zánět se projevuje svěděním a pálením očí, někdy i zarudnutím očí se zvýšenou sekrecí. Přírodní koupaliště mohou ale obsahovat i prvoka akantamébu, který může být příčinou hlubokého zánětu rohovky a těžké ztráty vidění. Největší riziko této infekce přitom hrozí u nositelů kontaktních čoček.

A jak se tedy o oči po návštěvě bazénu či třeba rybníka postarat?

Při zasažení očí znečištěnou vodou je vhodné co nejdříve oči vypláchnout čistou vodou, použít dezinfekční oční kapky a navštívit očního lékaře. V případě nositelů kontaktních čoček je nutné čočky vyjmout a očistit je samostatně vhodným roztokem a minimálně do vyšetření oftalmologem nenosit.

Může poškodit zrak dnes běžně používaná klimatizace či větrák?

Klimatizace může vyvolat nebo zhoršovat syndrom suchého oka, u citlivých očí může vyvolat zarudnutí i slzení. Zmírnit tyto negativní dopady klimatizace lze například pomocí umělých slz, které oko zvlhčují a zklidňují.

Jak se mění skladba pacientů ve vašem Očním centru právě v letním období?

V letních měsících stoupá počet především akutních očních ošetření, jedná se zejména o alergické zánětlivé stavy, záněty spojivek i rohovky vznikající v souvislosti s koupáním v ne zcela čistých vodách. Možná jsou i častější oční potíže u nositelů kontaktních čoček. Rovněž úrazy jsou v tomto období častější (popálení, píchnutí do oka, hmyzí štípnutí ...).

Existují nějaká „letní“ pravidla pro nositele brýlí a kontaktních čoček?

V letních měsících se brýle nesmí vystavovat vyšším teplotám, např. nechávat brýle na palubní desce auta apod. Hrozilo by tak zničení povrchové úpravy brýlových čoček a důsledkem by bylo rozmazané vidění v brýlích. Většina lidí také používá kontaktní čočky pro plavání v bazénu nebo v moři. Kontaktní čočky by vůbec neměly přijít do kontaktu s vodou. Ve vodě se na kontaktní čočky mohou uchytit mikrobi (viry, bakterie, sinice) a tím se přenést do oka a způsobit infekci. Pro kontakt s vodou je vhodnější zvolit kontaktní čočky jednodenní, které se ráno nasadí a večer vyhodí. V případě jiné frekvence výměny čoček je zajisté důležité dbát hygienických a dezinfekčních pravidel pro správnou manipulaci a vlastní bezpečnost.

Může slunce způsobit šedý zákal?

Pravá příčina vzniku katarakty (šedého zákalu) není známa. UVA i UVB paprsky mohou destruktivně působit na čočku a podporovat tak vznik šedého zákalu.

Jak nechat oči v létě odpočinout? Jsou vhodné i vitamíny pro jejich posílení?

Lutein a zeaxanthin se ve vysoké míře nacházejí v centrální oblasti sítnice. Lutein působí jako biologické „sluneční brýle", vitaminy C a E tvoří nepostradatelnou součást antioxidačního systému a spolu se stopovými prvky zinkem a selenem přispívají k udržení dobrého zraku. U lidí ve středním a starším věku je poměrně častý nedostatek hořčíku a některé údaje naznačují, že zvýšený příjem hořčíku v potravinových doplňcích by mohl mít naopak pozitivní účinky a snižovat pravděpodobnost vzniku zeleného zákalu.

zpět na novinky