Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

O nás

Odborníci Očního centra AGEL radí, jak si nepoškodit zrak během silvestrovských oslav

28.12.2020

Novoroční bujaré oslavy nepřináší jen zábavu, ale dost často také větší riziko úrazů spojených se zábavní pyrotechnikou. Nebezpečí hrozí především při odpalování ohňostrojů, rachejtlí a petard. Kromě popálenin rukou a prstů jsou v ohrožení také naše oči. Na co dát pozor a jak chránit svůj zrak během novoroční zábavy, radí odborníci ostravského Očního centra AGEL.

Úrazy očí během silvestrovského veselí nejsou žádnou raritou. Nadmíra alkoholu nebo neopatrnost při manipulaci s pyrotechnikou může pěkně zakoulet s vašima očima. Během nevhodného zacházení s dělobuchy může dojít k poranění oka, která můžou mít mnohdy i fatální následky. „Zábavní pyrotechnika způsobuje poranění oka trojím mechanismem: popálením, otřesením a průnikem cizích tělísek do oka. Nejčastěji bývají postiženi mladí muži, kteří se zábavní pyrotechnikou před úrazem přímo manipulují. Většina poranění je mírných, ale pamatuji si i těžké úrazy s následkem výrazného snížení zrakové ostrosti. Úrazy očí zábavní pyrotechnikou jsou vzácné, ale mohou způsobit velmi vážná poranění. Nikdy se nad neodpálenou pyrotechnikou nesklánějte, mohlo by to mít nezvratné následky pro zrak,“ radí primářka Očního centra AGEL MUDr. Jana Juhászová.

Přestože úrazy očí během novoročních oslav nejsou tak četné jako popáleniny prstů a jiných částí těla, stále se rok co rok dostávají zranění nešťastníci na oční oddělení, aby byli ošetřeni po zásahu očí.  Časté a ne moc příjemné jsou popáleniny očních víček. „Nejčastější komplikací jsou popáleniny očních víček. Tepelné popáleniny mohou způsobit závažná poškození rohovky, poškrábání, zákal a rohovkové perforace. Ačkoliv tyto popáleniny mohou postihnout velkou oční oblast, jsou obvykle povrchové. Popálení rohovky patří k těm nejhorším, může způsobit i trvalé oční vady, v krajním případě slepotu. S popálením je samozřejmě spojena nepříjemná bolest oka a očního okolí. S rychlou léčbou a časnou oftalmologickou intervencí mají tepelné popáleniny obecně dobré výsledky,“ vysvětluje MUDr. Jana Juhászová.

Komplikací pro náš zrak může být také kouř z velkých profesionálních i neprofesionálních ohňostrojů. Samozřejmá by pro nás měla být bezpečná vzdálenost, přesto jako diváci můžeme být zasaženi nepříjemným štiplavým kouřem nebo poletujícím popílkem. Pokud se tak stane, je dobré oči vypláchnout studenou vodou nebo použít umělé slzy. „Při pozorování ohňostroje se může do oka dostat tento rozžhavený popílek a popálit jej. Popel kromě kůže na očním víčku může popálit spojivku či rohovku. Velké potíže způsobuje také štiplavý kouř z pyrotechniky, který má za následek zarudnutí očí. Dávala bych si pozor zejména na neprofesionální provedení ohňostrojové show. Bohužel mám osobní negativní zkušenost, při které byly výbušniny otočeny směrem na diváky, a jen zázrakem došlo k popálení pouze oblečení diváků,“ zmiňuje primářka MUDr. Jana Juhászová.

Pozor bychom si měli dát také na naše nejmladší členy domácnosti. Velmi oblíbené nejen mezi dětmi jsou nevinně vypadající prskavky. Napadlo Vás někdy, že tato nevinná zábava může poranit oči, a to ani nemrknete. Na vině nebude ostré světlo prskavek, ale odletující jiskřičky. „Obezřetní bychom měli být k odletujícím jiskrám a dodržovat bezpečnou vzdálenost. Pokud již dojde k popálení oka prskavkou, většinou se zahojí bez trvalých následků. Pokud je ale popálenina hlubší a zasáhne střed rohovky, může mít za následek trvalé zhoršení zraku,“ vysvětluje MUDr. Jana Juhászová.

Nemusíme zrovna stát venku a koukat na ohromující ohňostroje, abychom přišli k nechtěnému úrazu. V pohodlí domova postačí chvilička neopatrnosti a je vystaráno. Stává se to málo, ale přesto je potřeba být opatrný i v domácím prostředí.

zpět na novinky