Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

O nás

Pacienty čekají nové preventivní kontroly u oftalmologa. Oční centrum AGEL novinku vítá

24.2.2021

S novelizovanou vyhláškou o preventivních prohlídkách vcházejí s platností od 24. února také novinky týkající se oftalmologické péče. Lidé mezi 45. a 61. rokem budou nově od svého praktického lékaře dostávat doporučení, aby se jednou za čtyři roky podrobili preventivnímu očnímu vyšetření u specialisty. Odborníci Očního centra AGEL v Ostravě tuto změnu vítají a věří, že pomůže u dospělé populace odhalit vážná onemocnění zraku, která dlouho probíhají bez příznaků.

„Vyhláška se týká věkové skupiny, která je ohrožena šedým zákalem, zeleným zákalem, věkovými změnami sítnice, tzv. věkem podmíněnou makulární degenerací, dále například zákaly sklivce. Často se v této věkové skupině vyskytuje také problém syndromu „suchého oka“,“ vysvětluje primářka MUDr. Jana Juhászová z Očního centra AGEL v Ostravě-Vítkovicích, které je připraveno přijímat do péče nové klienty, které na preventivní prohlídku odešle praktický lékař.

K prohlídce na specializovaném oftalmologickém pracovišti vypíše praktický lékař pacientovi žádanku. Vyšetření je plně hrazeno zdravotní pojišťovnou. „Během prohlídky se zaměříme na vyšetření zrakové ostrosti, tzv. vizu, změření nitroočního tlaku, vyšetření předního segmentu oka a jeho zevnějšku, vyšetření sklivce a sítnice v rozkapání. Dle výsledků eventuálně u pacienta zvážíme další vyšetření, například vyšetření zorného pole, případně OCT nebo další specializovaná vyšetření ke zjištění zdravotní odchylky,“ upřesnila MUDr. Jana Juhászová.

Pokud však na sobě člověk sám pozoruje, že má problémy se zrakem, nemusí čekat na dosažení věkové hranice či uplynutí čtyřletého intervalu, a může se okamžitě k vyšetření u očního lékaře objednat. Díky nové vyhlášce se k oftalmologovi dostaví i lidé, kteří subjektivně žádné potíže nemají, a přesto může být jejich zrak vážně ohrožen.

Zájemci o vyšetření v Očním centru AGEL v Ostravě-Vítkovicích se mohou objednávat telefonicky na čísle 725 006 413 nebo 595 633 344, případně online na webových stránkách Očního centra AGEL. 

zpět na novinky