Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

O nás

Glaukom se nejčastěji projevuje u lidí starších 45 let, varují odborníci Očního centra AGEL

8.3.2021

Až osmdesát procent informací vnímá člověk zrakem, proto by se měl každý preventivně zajímat o to, zda jsou jeho oči zdravé. A to i v době řádící koronavirové epidemie. V rámci Světového týdne glaukomu, který začíná 7. března, vyzývají proto oftalmologové Očního centra AGEL v Ostravě veřejnost k prevenci.

Nitrooční tlak je jedním z rizikových faktorů glaukomu, lidově řečeno zeleného zákalu, přezdívaného také „tichý zloděj zraku“. Může se projevit občasným zamlženým viděním, pocitem tlaku v oku nebo větší zrakovou únavou. Počátky onemocnění odhalí však pouze lékař, který by měl důkladně vyšetřit oči minimálně jednou za dva roky u lidí nad 40 let věku. „Na glaukomu je nejzákeřnější ta skutečnost, že zpočátku je toto onemocnění obvykle pro pacienta zcela bezpříznakové. Teprve, když se glaukom rozvine, dochází nejprve téměř k nepostřehnutelným výpadkům zorného pole, později již ke zřetelným poruchám periferního vidění a rozmazanosti okrajů zorného pole. V tomto okamžiku už pacienti většinou registrují problém a přicházejí k lékaři, je však již poměrně pozdě. Následná léčba už totiž nemůže vrátit oku dřívější schopnosti, neboť poškození očního nervu je nevratné, může pouze snížit nitrooční tlak, a tak postižení zraku zpomalit,“ vysvětluje MUDr. Jana Juhászová, primářka Očního centra AGEL v Ostravě-Vítkovicích.

Pravidelná kontrola zraku je podle ní zcela zásadní pro zdravý stav očí a prevenci očních vad. V případě, že se zelený zákal u pacienta potvrdí, nabízejí se tři možné léčebné postupy. Farmakologická léčba spočívá v pravidelném podávání očních kapek a při včasném záchytu onemocnění je jednodušší a pacienty lépe snášená než další léčebné možnosti, kterými jsou laserová či klasická chirurgie.

Glaukom se objevuje u pacientů nejčastěji po 45. roce věku a později. „U dětí se může toto onemocnění objevit také, ale bývá méně časté. V Očním centru AGEL jsou pacienty nejčastěji ženy ve věkové kategorii nad 60 let,“ dodává MUDr. Jana Juhászová a upozorňuje, že glaukom se u pacientů projevuje nejčastěji pocitem tlaku v očích a za očima, což může mít souvislost s vyšším nitroočním tlakem. „Ten se ale nemusí projevit u všech pacientů, změny jsou však viditelné na perimetrickém a OCT vyšetření,“ upřesňuje primářka Očního centra AGEL v Ostravě-Vítkovicích.

Ku příležitosti Světového týdne glaukomu připravila Oční centrum AGEL pro širokou veřejnost také speciální akci. Vyšetření na OCT přístroji (optická koherentní tomografie) za poloviční cenu mohou zájemci absolvovat od 8. do 12. března v Očním centru AGEL v Ostravě-Vítkovicích a 12. března v nemocnici ve Vítkově.

V roce 2020 trpělo glaukomem na celém světě podle odhadů až 76 milionů lidí. Zhruba polovina z nich o své nemoci ani neví. Zákeřnost zeleného zákalu spočívá hlavně v tom, že člověk může přijít až o 40 procent zraku, aniž cokoliv zpozoruje. V České republice se v roce 2018 léčilo s glaukomem přes 380 tisíc pacientů. Neléčené glaukomové onemocnění je celosvětově druhou nejčastější příčinou slepoty a týká se i mladších osob. Pokud člověk postižený glaukomem pozoruje zhoršené vidění, jedná se již o pozdní příznak tohoto onemocnění. V této fázi je už nevratně poškozeno více než 40 % vláken zrakového nervu.

zpět na novinky